Prváčikovia v jaskyni
Žilinský jaskyniarsky klub v rámci projektu  „jaskyniarstvo neznáme, príď a spoznaj“ privítal pod vrchom Hoblík najmenších školáčikov a rodičov 1.A a 1.E triedy základnej školy Karpatská v Žiline. Tak ako sme sľúbili pri teoretickej prednáške v škole tak aj plníme. Pod vrchom Hoblík sa nás zišlo štyridsaťpäť odvážlivcov. Počas cesty na vrch Hoblík sme si prebrali všetko čo sme sa teoretický naučili počas prezentácie. Prvé zastavenie bol na lúke, kde sme sa utáborili a rozdelili na dve skupiny. Prvá skupina si opekala prinesené špekáčiky a slaninku. Druhá skupina sa prezliekla do pracovného a poďme do Stráňavského kaňonu, počas cesty sme si zopakovali vznik jaskýň, faunu a flóru okolia Žiliny. Po nainštalovaní bezpečnostných prvkov v jaskyni sme žiakov rozdelili do skupín. Prvú skupinu tvorili dievčatá, ktoré mali viac odvahy. Na naše prekvapenie žiaci sa správali veľmi zodpovedne navzájom si pomáhali, tak sa nám podarilo vystriedať obe triedy. Deti boli očarený tajomným svetom podzemia, všetko ich zaujímalo, ale na veľa otázok si aj sami odpovedali. Myslíme, že prezentácia dopadla na úrodnú pôdu a žiaci sa budú ďalej zdokonaľovať pri ochrane prírody.  Pri základnom tábore dokonca urobili brigádu, keď pozbierali odpad a rozbité fľaše po nezodpovedných návštevníkoch  prírody. Za príkladnú akciu dostali diplom za odvahu a statočnosť pri ochrane a prieskume jaskýň a za prejavené znalosti pri ochrane prírody.
   Neologická synagóga v Žiline alebo kam sa roboti nedostali, pomohli jaskyniari   Členovia Žilinského jaskyniarskeho klubu pomáhali s preskúmaním ťažko dostupných útrob v synagóge. Zamerali desiatky metrov šácht pôvodnej vzduchotechniky. Dostali sa do miest, ktoré neboli prístupné ani robotom, ktoré sa skúšali na jar. Výsledky Žilinského jaskyniarskeho klubu pomôžu pri rekonštrukcii a historickej obnove technickej časti národnej kultúrnej pamiatky. Podľa našich predpokladov bola Behrensova synagóga vykurovaná a vetraná pomocou desiatok metrov dutých stien a podláh. Pôvodné šachty boli v 50. a 70. rokoch prestavané, alebo zamurované, ale vďaka nákresom jaskyniarov sa ich podarí znovu prepojiť a využiť.
Žilinský jaskyniarsky klub v škole v prírode, Terchová
Škola v prírode Repáňovia sa nachádza v kľudnej časti katastra obce Terchová. Terchová sa nachádza v Národnom parku Malá Fatra, je vstupnou bránou do Vratnej doliny, ktorá je jednou z najkrajších dedín na Slovensku.
Zariadenie Škola v prírode Repáňovia, sa využíva predovšetkým na pobyty žiakov základných škôl, dá sa využiť na podujatia rôzneho charakteru. Na svoje si tu prídu milovníci turistiky ale hlavne prírody a práve medzi takéto deti bol pozvaný aj Žilinský jaskyniarsky klub.
Deti sa v rámci prednášky dozvedeli o Slovenskej speleologickej spoločnosti, ale aj o fungovaní klubu. Žilinskí jaskyniari ich oboznámili o vzniku a ochrane jaskýň, základných technikách pohybu v jaskyniach ako aj o bezpečnosti pri jaskyniarskej a turistickej činnosti. A ako bonus si jaskyniari prichystali pre žiakov lanovú dráhu, na ktorú sa museli deti obliecť bezpečnostné popruhy. To bola zábava... posúďte sami...
Copyright © 2009-2015 Žilinský jaskyniarsky klub  Všetky práva vyhradené © Original design by Cmucko&TP
ŽILINSKÝ
JASKYNIARSKY KLUB
Člen Slovenskej speleologickej spoločnosti
ŽILINSKÝ
JASKYNIARSKY KLUB